TP-Link TL-WA1201 AC1200 Wireless Access Point TP-LINK TL-WA1201
TP-Link TL-WA1201 AC1200 Wireless Access Point
Manufacturer Warranty
  • Stock: In Stock
  • Model: TL-WA1201
  • Weight: 1.00kg
  • Dimensions: 25.00cm x 16.00cm x 5.00cm
  • SKU: TL-WA1201
  • MPN: TL-WA1201
Ex Tax: MYR199.00
Product Specifications :
* AC1200 Dual-Band Wi-Fi – 867 Mbps at 5 GHz and 300 Mbps at 2.4 GHz band.
* Flexible Deployment – Supports Passive PoE to carry electrical power and data simultaneously.
* MU-MIMO Technology – Simultaneously transfers data to multiple devices for 2× faster performance.
* Captive Portal – Offers a designed portal page for heightened security and marketing.
Product Specifications :
HARDWARE FEATURES
* Interface 1× 10/100/1000 Mbps Ethernet Port
(Supports Passive PoE)
* Button Power On/Off Button, WPS Button, Reset Button
* External Power Supply 12V/1.5A
* Wireless Standards IEEE802.11b/g/n 2.4 GHz, IEEE 802.11ac/n/a 5 GHz
* Dimensions ( W x D x H ) 8.9 × 5.7 × 1.5 in
(225×145.5×37 mm)
* Antenna Type 4 Fixed High Performance Antennas
WIRELESS FEATURES
* Frequency 2.4 GHz and 5 GHz
* Signal Rate 867 Mbps at 5 GHz, 300 Mbps at 2.4 GHz