ASUS ExpertBook P1403CVA-S61159X 14" FHD I5-13420H 8GB 512GB SSD W11P 3YW asus P1403CVA-S61159X
ASUS ExpertBook P1403CVA-S61159X 14
Manufacturer Warranty
  • Stock: In Stock
  • Model: P1403CVA-S61159X
  • Weight: 1.44kg
  • Dimensions: 20.00cm x 30.00cm x 40.00cm
  • SKU: P1403CVA-S61159X
  • MPN: P1403CVA-S61159X
Ex Tax: MYR3,399.00
ASUS ExpertBook P1403CVA-S61159X 14" FHD I5-13420H 8GB 512GB SSD Windows 11 Pro 3Y Warranty
Product Highlights:
  • Model: ASUS ExpertBook P1403CVA-S61159X
  • Processor: Intel® Core™ i5-13420H
  • Memory: 8GB DDR5
  • Storage: 512GB M.2 PCIe® Gen 4 SSD
  • Display: 14.0" FHD (1920x1080), 300 nits
  • Operating System: Windows 11 Pro
  • Fingerprint: Integrated with power button
  • Keyboard: Chiclet Keyboard
  • Battery: 63WHrs
  • Weight: 1.44 kg (3.17 lbs)
  • Warranty: 3Y On-Site Service
Additional Features:
  • Camera: HD Camera
  • Wi-Fi: Wi-Fi 6E (802.11ax)
  • AC Adapter: TYPE-C, 65W AC Adapter