APC Smart-UPS SRT 48V 1kVA 1.5kVA RM Battery Pack SRT48RMBP apc SRT48RMBP
APC Smart-UPS SRT 48V 1kVA 1.5kVA RM Battery Pack SRT48RMBP
Manufacturer Warranty
  • Stock: In Stock
  • Model: SRT48RMBP
  • Weight: 37.00kg
  • Dimensions: 24.40cm x 59.40cm x 74.90cm
  • SKU: SRT48RMBP
  • MPN: SRT48RMBP
Ex Tax: MYR5,445.00
Specifications:
Main
  • Product or component type: External battery pack
  • Number of rack unit: 2U
  • Battery type: Lead-acid battery
  • Provided equipment: Documentation CD, Installation guide, Rack mounting brackets, Warranty card
  • Range of product: Smart-UPS Battery Systems
Batteries & Runtime
  • Number of battery free slots: 0
  • Number of battery filled slots: 0
  • Device mounting: Stand alone battery stack
  • Battery voltage: 48 V
  • Number of battery replacement quantity: 2
  • Replacement battery: APCRBC155
Physical
  • Colour: Black
  • Height: 85 mm
  • Width: 432 mm
  • Depth: 536 mm