APC Smart-UPS RT 2200VA 230V - Marine SURTD2200XLIM apc SURTD2200XLIM
APC Smart-UPS RT 2200VA 230V - Marine SURTD2200XLIM
Manufacturer Warranty
  • Stock: In Stock
  • Model: SURTD2200XLIM
  • Weight: 64.00kg
  • Dimensions: 35.70cm x 61.30cm x 99.00cm
  • SKU: SURTD2200XLIM
  • MPN: SURTD2200XLIM
Ex Tax: MYR13,005.00
Specifications:
  • Main Input Voltage: 230 V
  • Product or component type: Uninterruptible power supply (UPS)
  • Other Input Voltage: 220 V, 240 V
  • Main Output Voltage: 230 V
  • Other Output Voltage: 220 V, 240 V
  • Rated power in W: 1540 W
  • Rated power in VA: 2200 VA
  • Input Connection Type: BS1363A British, IEC 60320 C20, Schuko CEE 7 / EU1-16P
  • output connection type: 8 IEC 60320 C13, 2 IEC Jumpers, 2 IEC 60320 C19
  • Number of rack unit: 3U
  • Cable length: 2.5 m
  • Number of cables: 1
  • Battery type: Lead-acid battery
  • Extended runtime: 1
  • Number of battery filled slots: 2
  • Battery recharge time: 2.5 h
  • Number of battery replacement quantity: 1
  • Battery life: 3…5 year(s)
  • Replacement battery: APCRBC140
  • Battery charger power: 382 W rated
  • Number of power module filled slots: 0
  • Number of power module free slots: 0
  • Redundant: No
  • UPS type: Double conversion online
  • Colour: Black
  • Height: 432 mm
  • Width: 130 mm
  • Depth: 660 mm
  • Net weight: 54.55 kg
  • Mounting location: Front
  • Mounting preference: Lower
  • Mounting mode: Rack-mounted
  • Two post mountable: 0
  • USB compatible: No
  • Input voltage limits: 180...280 V
  • Network frequency: 50/60 Hz +/- 5 Hz auto-sensing
  • Bypass type: Internal bypass (automatic and manual)
  • Crest factor: 3 : 1
  • Harmonic distortion: Less than 3 %
  • Maximum configurable power in VA: 2200 VA
  • Maximum configurable power in W: 1540 W
  • Wave type: Sine wave
  • Output frequency: 50/60 Hz +/- 3 Hz user adjustable +/- 0.1 Hz sync to mains, 60 Hz +/- 0.1 % for 60 Hz nominal unsynchronised, 50 Hz +/- 0.1 % for 50 Hz nominal unsynchronised