APC Smart-UPS On-Line 2200VA Lithium-ion Rackmount 4U SRTL2200RM4UXLI apc SRTL2200RM4UXLI
APC Smart-UPS On-Line 2200VA Lithium-ion Rackmount 4U SRTL2200RM4UXLI
Manufacturer Warranty
  • Stock: In Stock
  • Model: SRTL2200RM4UXLI
  • SKU: SRTL2200RM4UXLI
  • MPN: SRTL2200RM4UXLI
Ex Tax: MYR25,650.00
APC Smart-UPS On-Line, 2200VA, Lithium-ion, Rackmount 4U, 230V, 6x C13+2x C19 IEC outlets, SmartSlot, Extended long runtime, Rail kit included SRTL2200RM4UXLI
Specifications:
Main
  • Main Input Voltage: 230 V AC 1 phase
  • Product or component type: Uninterruptible power supply (UPS)
  • Other Input Voltage: 220 V
  • Main Output Voltage: 230 V AC 1 phase
  • Other Output Voltage: 220 V
  • Rated power in W: 1980 W
  • Rated power in VA: 2200 VA
  • Input Connection Type: IEC 60320 C20
  • output connection type: 6 IEC 60320 C13
  • Number of rack unit: 4U
  • Cable length: 1.8 m
  • Number of cables: 1
  • Range of product: Smart-UPS On-Line
Complementary
  • Battery type: Li-Ion (Lithium-Ion) internal included
  • UPS connectivity: Serial port, USB port
  • Mounting mode: Rack-mounted with included kit
Batteries & Runtime
  • Battery type: Li-Ion (Lithium-Ion)
  • Battery voltage: 48 V
  • Extended runtime: 1
  • Number of battery filled slots: 0
  • Number of battery free slots: 0
  • Battery life: 5…10 year(s)
  • Battery charger power: 158 W rated
General
  • Number of power module filled slots: 0
  • Number of power module free slots: 0
  • product web sub-family: Lithium-Ion
  • Redundant: No
  • UPS type: Double conversion online
Physical
  • Colour: Black with silver front bezel
  • Height: 171 mm
  • Width: 432 mm
  • Depth: 639 mm
  • Net weight: 43.2 kg
  • Mounting preference: No preference
  • Mounting mode: Rack-mounted with kit
  • Two post mountable: 0
  • USB compatible: Yes
  • Mounting position: Horizontal, Vertical
Input
  • Input voltage limits: 160...275 V
  • Network frequency: 40...70 Hz auto-sensing
Output
  • Bypass type: Built-in bypass
  • Crest factor: 3 : 1
  • Harmonic distortion: Less than 2 %
  • Maximum configurable power in VA: 2200 VA
  • Maximum configurable power in W: 1980 W
  • Wave type: Sine wave
  • Output frequency: 50/60 Hz +/- 3 Hz sync to mains