APC Smart-UPS Line Interactive 3kVA Tower 120V AVR LCD SMT3000C apc SMT3000C
APC Smart-UPS Line Interactive 3kVA Tower 120V AVR LCD SMT3000C
Manufacturer Warranty
  • Stock: In Stock
  • Model: SMT3000C
  • SKU: SMT3000C
  • MPN: SMT3000C
Ex Tax: MYR10,695.00
APC Smart-UPS, Line Interactive, 3kVA, Tower, 120V, 8 NEMA 5-15R+2 NEMA 5-20R outlets, SmartConnect Port+SmartSlot, AVR, LCD SMT3000C
Specifications:
Main
  • Product or Component Type: Uninterruptible power supply (UPS)
  • Communication port type: SmartConnect Ethernet port, SmartSlot
  • Mounting mode: Tower
  • UPS connectivity: Serial port, USB port, SmartConnect port
  • Battery Size: Lead-acid internal included
Batteries & Runtime
  • Battery Type: Lead-Acid battery
  • Extendable Run Time: 0
  • Included Battery Modules: 0
  • Battery Slots Empty: 0
  • Typical recharge time: 3 h
  • RBC Quantity: 1
  • Battery life: 3…5 year(s)
  • Replacement battery: RBC55
  • Battery Charge Power (Watts): 271 W rated
General
  • Provided equipment:
  • Smart UPS signalling RS-232 cable
  • USB cable
  • Number of power module: 0
  • Number of power module filled slots: 0
  • Number of power module free slots: 0
  • product web sub-family: Cloud-enabled monitoring
  • Redundant: No
Physical
  • Cable length: 6 ft (1.8 m)
  • Number of cables: 1
  • Color: Black
  • Height: 17.1 in (435 mm)
  • Width: 7.8 in (197 mm)
  • Depth: 21.4 in (544 mm)
  • Net Weight: 116.25 lb(US) (52.73 kg)
  • Mounting Location: Front
  • Mounting preference: No preference
  • Mounting Mode: Not rack-mountable
  • Two post mountable: 0
  • USB compatible: Yes
Input
  • Main Input Voltage: 120 V AC 1 phase
  • Other Input Voltage: 110 V, 125 V
  • Input Connection Type: NEMA L5-30P
  • Efficiency at full load: 75...154 V adjustable, 82...144 V
  • Input Frequency: 50/60 Hz +/- 3 Hz auto-sensing
Output
  • Main Output Voltage: 120 V AC 1 phase
  • Other Output Voltage: 110 V, 125 V
  • Kw Rating: 2700 W
  • Rated power in VA: 2880 VA
  • output connection type: 8 NEMA 5-15R, 2 NEMA 5-20R
  • Harmonic distortion: Less than 5%
  • Maximum configurable power in VA: 2880 VA
  • Max Configurable Power (Watts): 2700 W
  • Transfer Time: 6ms typical : 10ms maximum
  • Topology: Line Interactive
  • Waveform Type: Sine wave
  • Output frequency: 50/60 Hz +/- 3 Hz sync to mains
Communications & Management
  • Control panel: Multi-function LCD status and control console
  • Emergency Power Off (EPO): Yes
  • Free slots: 1
  • Alarm: Alarm when on battery : distinctive low battery alarm : configurable delays
Surge Protection and Filtering
  • Surge energy rating: 530 J
Packing Units
  • Unit Type of Package 1: PCE
  • Nbr. of units in pkg.: 1
  • Package 1 Height: 22.008 in (55.9 cm)
  • Package 1 Width: 30.0 in (76.2 cm)
  • Package 1 Length: 15.0 in (38.1 cm)