APC Smart-UPS 48V 3KW, 600Wh LI Battery Pack XBP48RM1U2-LI apc XBP48RM1U2-LI
APC Smart-UPS 48V 3KW, 600Wh LI Battery Pack XBP48RM1U2-LI
Manufacturer Warranty
  • Stock: In Stock
  • Model: XBP48RM1U2-LI
  • Weight: 37.00kg
  • Dimensions: 25.40cm x 60.40cm x 75.90cm
  • SKU: XBP48RM1U2-LI
  • MPN: XBP48RM1U2-LI
Ex Tax: MYR19,152.00
Specifications:
Main
  • Product or component type: Battery
  • Number of rack unit: 1U
  • Battery type: Li-Ion (Lithium-Ion)
  • Provided equipment: Documentation CD, Installation guide, Rack mounting brackets, Warranty card
  • Range of product: Smart-UPS Battery Systems
Batteries & Runtime
  • Number of battery free slots: 0
  • Number of battery filled slots: 0
  • Device mounting: Stand alone battery stack
  • Battery voltage: 48 V
Physical
  • Colour: Black with silver front bezel
  • Height: 44 mm
  • Width: 432 mm
  • Depth: 536 mm