APC Smart-UPS 2200VA LCD 230V - SMT2200IC apc SMT2200IC
APC Smart-UPS 2200VA LCD 230V - SMT2200IC
Manufacturer Warranty
  • Stock: In Stock
  • Model: SMT2200IC
  • SKU: SMT2200IC
  • MPN: SMT2200IC
Ex Tax: MYR8,940.00
APC Smart-UPS 2200VA LCD 230V with SmartConnect - SMT2200IC
Specifications:
  • Main Input Voltage: 230 V
  • Product or component type: Uninterruptible power supply (UPS)
  • Other Input Voltage: 220 V, 240 V
  • Main Output Voltage: 230 V
  • Other Output Voltage: 220 V, 240 V
  • Rated power in W: 1980 W
  • Rated power in VA: 2200 VA
  • Input Connection Type: IEC 320 C20, Schuko CEE 7 / EU1-16P, BS1363A British
  • output connection type: 8 IEC 320 C13, 2 IEC Jumpers, 1 IEC 320 C19
  • Battery type: Lead-acid battery
  • Extended runtime: 0
  • Number of battery filled slots: 0
  • Battery recharge time: 3 h
  • Battery life: 3…5 year(s)
  • Battery charger power: 260 W rated
  • Number of power module filled slots: 0
  • Number of power module free slots: 0
  • Redundant: No
  • Colour: Black
  • Height: 435 mm
  • Width: 197 mm
  • Depth: 544 mm
  • Net weight: 50.2 kg
  • Mounting location: Front
  • Mounting preference: No preference
  • Mounting mode: Not rack-mountable
  • USB compatible: Yes
  • Input voltage limits: 151...302 V adjustable, 160...286 V
  • Network frequency: 50/60 Hz +/- 3 Hz auto-sensing