APC Network Power supply with battery backup 12Vdc 1A BS1363 lithium battery ( CP12010LI-UK ) apc CP12010LI-UK
APC Network Power supply with battery backup 12Vdc 1A BS1363 lithium battery ( CP12010LI-UK )
Manufacturer Warranty
  • Stock: In Stock
  • Model: CP12010LI-UK
  • Weight: 0.50kg
  • Dimensions: 12.30cm x 6.20cm x 10.90cm
  • SKU: CP12010LI-UK
  • MPN: CP12010LI-UK
Ex Tax: MYR230.00
  • Extended Runtime UPS for Network Gateway Devices
  • Includes: All connections for adjacent installation with UPS, User Manual
CP12010LI-UK Features
Key Features
Output power capacity
12 Watts / 12VA
Nominal Output Voltage
12VDC
Nominal Input Voltage
220V
Network Power supply with battery backup, 12Vdc, 1A, BS1363, lithium battery
  • Battery charging indicator
    Lets you know when your battery is charging and when it is fully charged.
  • Lithium-ion battery
Back-UPS Connect Features & Benefits
Protection
Battery backup and surge protection
Serviceability
Simple battery replacement
Increases UPS availability by allowing quick, easy battery replacement.
Resettable circuit breaker
Easy recovery from overloads; no need to replace a fuse. (Not available on Wall Tap SKUs)
Manageability
LED status display
Quickly understand unit and power status with visual indicators.
Technical Specifications
Output
Max Configurable Power (Watts)
12 Watts / 12VA
Input
Input frequency
50/60 Hz
Batteries & Runtime
Battery type
Lithium Ion
Physical
Maximum Height
78MM, 7.8CM
Maximum Width
48MM, 4.8CM
Maximum Depth
76MM, 7.6CM
Net Weight
0.2KG
Color
Black
Master Carton Units
56.0
Master Carton Weight
15.68
Units per Pallet
1680.0
SCC Codes
Environmental
Operating Temperature
0 - 40 °C
Operating Relative Humidity
5 - 95 %
Storage Temperature
-15 - 60 °C