APC Galaxy VS UPS 20kW 400V, 1 internal 7Ah smart modular battery string, expandable to 2, Start-up 5x8 ( GVSUPS20KB2HS ) apc GVSUPS20KB2HS
APC Galaxy VS UPS 20kW 400V, 1 internal 7Ah smart modular battery string, expandable to 2, Start-up 5x8 ( GVSUPS20KB2HS )
Manufacturer Warranty
  • Stock: In Stock
  • Model: GVSUPS20KB2HS
  • Weight: 270.00kg
  • Dimensions: 100.00cm x 65.00cm x 170.00cm
  • SKU: GVSUPS20KB2HS
Ex Tax: MYR77,580.00
    • Highly efficient, easy-to-deploy 20kW, 400V 3-phase UPS that brings best-in-class power protection and low total cost of ownership to edge, small and medium data ...
    GVSUPS20KB2HS Features
    Key Features
    Output power capacity
    20.0kWatts / 20.0kVA
    Nominal Output Voltage
    400V 3PH
    Nominal Input Voltage
    400V 3PH
    Input Connections
    Hard wire 5-wire (3P + N + E)
    Maximum Input Current
    36.0A
    Galaxy VS UPS 20kW 400V, 1 internal 7Ah smart modular battery string, expandable to 2, Start-up 5x8
    Highly efficient, easy-to-deploy 20kW, 400V 3-phase UPS that brings best-in-class power protection and low total cost of ownership to edge, small and medium data centers, as well as to critical infrastructure in commercial and industrial applications. Includes 5x8 start-up service and 1 smart modular battery string, expandable to 2 strings for extended runtime.
    Galaxy VS Features & Benefits
    Availability
    Flexible DC bus
    Built-in backfeed protection
    Full built-in backfeed contactor ensures that no electricity is sent back to the grid.
    Parallel-capacity capability
    Increases total power capacity by using multiple uninterruptible power supplies simultaneously.
    Embedded Network Management Card
    Parallel-redundant capability
    Total cost of Ownership
    Input power factor correction
    Minimizes installation costs by enabling the use of smaller generators and cabling.
    Robust operation
    No power derating in kW up to 40°C or 104°F.
    Wide input voltage range
    Designed for harsh electrical environments to save battery life.
    Compact UPS
    Compatible with Galaxy Lithium-ion Battery Cabinets
    ECOnversion mode
    High efficiency in double conversion mode
    Serviceability
    EcoStruxure IT Expert
    Front-access servicing
    Simplifies installation and UPS maintenance while minimizing space requirements.
    Modular UPS design
    Multiple levels of service offers
    Technical Specifications
    Output
    Max Configurable Power (Watts)
    20.0kWatts / 20.0kVA
    Output Voltage Distortion
    Less than 3 %
    Output Frequency (sync to mains)
    50 Hz +/- 0.1 % For 50 Hz nominal Unsynchronised, 50 Hz Sync to mains, 60 Hz +/- 0.1 % For 60 Hz nominal Unsynchronised, 60 Hz Sync to mains
    Other Output Voltages
    380 V, 415 V
    Load Crest Factor
    2.5
    Waveform type
    Sine wave
    Overload Operation
    10 minutes at 125% and 60 seconds at 150%
    Output Voltage THD
    < 1% linear load and < 3% non-linear load
    Output Voltage Tolerance
    +/-1% after 50ms
    Bypass
    Built-in static bypass
    Input
    Input frequency
    40 - 70 Hz
    Input voltage range for main operations
    340 - 460 (400 V)V
    Input Total Harmonic Distortion
    Less than 3 % for full load
    Other Input Voltages
    380 V, 415 V
    Maximum Short Circuit Withstand (Icw)
    65.0kAmps
    Input Power Factor at Full Load
    0.99
    Batteries & Runtime
    Battery type
    Internal modular battery, VRLA
    Nominal Battery Voltage
    480 V
    End of Discharge Maximum Battery Current
    54.0A
    End of Discharge Battery Voltage
    384 V DC
    Communications & Management
    Interface Port(s)
    GVS_350mm_AirFilter, GVS_350mm_Seismic, GVS_Parallel
    Control panel
    Touch screen LCD user interface
    Audible Alarm
    Audible and visible alarms prioritized by severity
    Available SmartSlot™ Interface Quantity
    Physical
    Maximum Height
    1485MM, 148.5CM
    Maximum Width
    333MM, 33.3CM
    Maximum Depth
    847MM, 84.7CM
    Net Weight
    245.0KG
    Color
    White
    Environmental
    Operating Temperature
    0 - 40 °C
    Operating Relative Humidity
    0 - 95 (Non-condensing) %
    Operating Elevation
    0 - 1000.05meters
    Storage Temperature
    -15 - 40 °C