APC Galaxy VS UPS 10kW 400V, 1 internal 7Ah smart modular battery string, expandable to 2, Start-up 5x8 ( GVSUPS10KB2HS ) apc GVSUPS10KB2HS
- Stock: In Stock
- Model: GVSUPS10KB2HS
- Weight: 270.00kg
- Dimensions: 100.00cm x 65.00cm x 170.00cm
- SKU: GVSUPS10KB2HS
Products Sold: 0
Product Views: 10723
MYR69,246.00
Ex Tax: MYR69,246.00
- Highly efficient, easy-to-deploy 10kW, 400V 3-phase UPS that brings best-in-class power protection and low total cost of ownership to edge, small and medium data ...
GVSUPS10KB2HS Features
Key Features
Output power capacity10.0kWatts / 10.0kVANominal Output Voltage400V 3PHNominal Input Voltage400V 3PHInput ConnectionsHard wire 4-wire (3P + E), Hard wire 5-wire (3P + N + E)Maximum Input Current18.0AGalaxy VS UPS 10kW 400V, 1 internal 7Ah smart modular battery string, expandable to 2, Start-up 5x8Highly efficient, easy-to-deploy 10kW, 400V 3-phase UPS that brings best-in-class power protection and low total cost of ownership to edge, small and medium data centers, as well as to critical infrastructure in commercial and industrial applications. Includes 5x8 start-up service and 1 smart high-capacity modular battery string, expandable to 2 strings for extended runtime.Includes: Battery modules ship installed, Dust filter, EcoStruxure IT ready (UPS), Installation guide, Integrated network management, Power modules ship installed, Start-up serviceGalaxy VS Features & Benefits
Availability
Output
Max Configurable Power (Watts)10.0kWatts / 10.0kVAOutput Voltage DistortionLess than 3 %Output Frequency (sync to mains)50 Hz +/- 0.1 % For 50 Hz nominal Unsynchronised, 50 Hz Sync to mains, 60 Hz +/- 0.1 % For 60 Hz nominal Unsynchronised, 60 Hz Sync to mainsOther Output Voltages380 V, 415 VLoad Crest Factor2.5Waveform typeSine waveOverload Operation10 minutes at 125% and 60 seconds at 150%Output Voltage THD< 1% linear load and < 3% non-linear loadOutput Voltage Tolerance+/-1% after 50msBypassBuilt-in static bypassInput
Input frequency40 - 70 HzInput voltage range for main operations340 - 460 (400 V)VInput Total Harmonic DistortionLess than 3 % for full loadOther Input Voltages380 V, 415 VMaximum Short Circuit Withstand (Icw)65.0kAmpsBatteries & Runtime
Battery typeInternal modular battery, VRLANominal Battery Voltage480 VEnd of Discharge Maximum Battery Current27.0AEnd of Discharge Battery Voltage384 V DCEfficiencyCommunications & Management
Interface Port(s)GVS_350mm_AirFilter, GVS_350mm_Seismic, GVS_ParallelControl panelTouch screen LCD user interfaceAudible AlarmAudible and visible alarms prioritized by severityAvailable SmartSlot™ Interface Quantity1Physical
Maximum Height1485MM, 148.5CMMaximum Width333MM, 33.3CMMaximum Depth847MM, 84.7CMNet Weight245.0KGColorWhiteEnvironmental
RoHSCompliant
Contact
017-328 7377 ( Whatsapp or Call )
/ 03-7886 8799 ( Call Only )
MYR5,799.00
Ex Tax:MYR5,799.00
Tags:
galaxy
, 10kw
, 400v
, internal
, smart
, modular
, battery
, string
, expandable
, start
, gvsups10kb2hs
, uninterruptible
, power
, supply
, Galaxy
, 10kW
, 400V