APC Back-UPS 1200VA 230V AVR Universal Sockets BX1200MI-MS apc BX1200MI-MS
APC Back-UPS 1200VA, 230V, AVR, 4 universal, 1 IEC outlets BX1200MI-MS
Manufacturer Warranty
  • Stock: In Stock
  • Model: BX1200MI-MS
  • Weight: 9.00kg
  • Dimensions: 30.70cm x 24.50cm x 50.50cm
  • SKU: BX1200MI-MS
  • MPN: BX1200MI-MS
Ex Tax: MYR1,231.00
APC Back-UPS 1200VA 230V AVR Universal Sockets BX1200MI-MS
Product Description :
Output power capacity : 650 Watts / 1.2kVA
Output Connections : (1) IEC 60320 C13 (Battery Backup)
Nominal Output Voltage :230V
Nominal Input Voltage: 230V
Input Connections : IEC 60320 C14
Cord Length : 1.2meters
APC Back-UPS 1200VA, 230V, AVR, 4 universal & 1 IEC outlets"
Battery Backup & Surge Protector for Electronics and Computers
Includes: User manual
Technical Specifications
Output
Max Configurable Power (Watts) : 650 Watts / 1.2kVA
Output Frequency (sync to mains) 50/60 Hz +/- 1 Hz Sync to mains
Topology : Line interactive
Waveform type : Stepped approximation to a sinewave
Transfer Time : 6 ms typical : 10 ms maximum
Input
Input frequency :
50/60 Hz +/- 5 Hz Auto-sensing
Input voltage range for main operations : 140 - 300V
Number of Power Cords : 1
Input Power Factor at Full Load : 0.54
Batteries & Runtime
Battery type :
Lead-acid battery
Typical recharge time : 8hour(s)
Nominal Battery Voltage : 12 V
Expected Battery Life (years) : 3 - 5
Battery Volt-Amp-Hour Capacity :108
Runtime : View Runtime Graph
Efficiency : View Efficiency Graph
Communications & Management
Control panel :
LED Status display with on line : on battery
Audible Alarm : Alarm when on battery : distinctive low battery alarm
Surge Protection and Filtering
Surge energy rating : 273Joules
Data Line Protection : RJ45 10/100/1000 Base-T Ethernet protection
Physical
Maximum Height :
190MM, 19.0CM
Maximum Width : 140MM, 14.0CM
Maximum Depth : 390MM, 39.0CM
Net Weight : 7.6KG
Color : Black
SCC Codes : 10731304410710
Environmental
Operating Temperature : 0 - 40 °C
Operating Relative Humidity : 0 - 95 (Non-condensing) %
Operating Elevation : 0 - 3000meters
Storage Temperature :15 - 40 °C